Biz Kimiz?

İklim Yenilenebilir Enerji Sistemleri Üretimi Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti, 2016 yılında; İklim, Çevre ve Yenilenebilir Enerji alanlarında AR&GE çalışmaları yapmak üzere, Kırıkkale Üniversitesi Teknopark bünyesinde, Prof. Dr. Kutalmış GÜVEN tarafından kurulmuştur.

Bünyesinde; farklı alanlarda uzmanlaşmış mühendisler, teknik personel ve danışmanlar bulunmakta ve çalışmalar gerçekleştirmektedir. Farklı bölümlerden, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri AR&GE projelerinde araştırmacı veya bursiyer olarak çalışmaktadır. Kurulduğu günden itibaren çevresinden başlamak üzere, tüm ülke genelinde yayılarak; İklim, Çevre ve Yenilenebilir Enerji alanlarında özel projelere imza atarak hizmetlerine devam etmektedir.

2016 yılında kurulum aşamasında belirtilen faaliyet alanlarımız dışına çıkmadan; sadece İklim, Çevre ve Yenilenebilir Enerji kapsamında hizmetlerimize devam etmekteyiz.

Misyon, Vizyon ve Hedeflerimiz

Dünyamız iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini her geçen gün daha da yoğun hissetmeye başladı. Sera gazı emisyonları; kontrolsüz tüketim, ağır sanayi hamleleri, enerji ihtiyaçlarının artış hızı, doğal kaynakların verimli kullanılamaması vb. birçok sebeple artmaya devam ediyor. Yayımlanmış İklim raporları, sera gazı emisyonlarının 1990 yılındaki düzeye göre %50 artmış durumda olduğunu gösteriyor.

Sera gazı salımı az olmasına rağmen küresel ısınma ile iklim değişikliği etkisini hissetmeye başlayan ülkeler, bu gerçeği görmezden gelemez durumdadır. 11 Aralık 2019 tarihinde açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatının temel hedefi “Avrupa kıtasının 2050 yılına kadar karbon nötr bir kıta olması” olarak deklare edilmiştir. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, “AB sınırları içerisinde üretilen malların karbon maliyetlerine eşdeğer bir maliyetin ithal edilen ürünlere de uygulanmasına yönelik düzenleyici bir sistemin oluşturulmasını” esas almaktadır.

Üçüncü taraf ülkeden ithal edilen mallara karbon maliyetinin yansımaması için menşei ülkede EU ETS ye eşdeğer bir emisyon ticaret sistemi olması ve bu sistemin EU ETS sistemi ile bağlantılı olması gerekecektir.

Bu bağlamda;
Sera gazı emisyonları ve uzaklaştırmalarının hesaplanması, bu emisyonların yetkin kuruluşlarca doğrulatılması, Karbon Nötr ve Karbon Zero çalışmalarının karbon emisyon yükünün yoğun olduğu sektörlerde (AB Yeşil Mutabakatı kapsamında Demir-Çelik, Alüminyum, Gübre, Enerji, Çimento) ivedi olarak başlatılması, Ülkemiz bünyesinde kurulacak ve EU ETS sistemi ile entegre olacak emisyon ticaret sistemine karbon kredisi temin eden projelerinin doğrulatılması ve EN ÖNEMLİSİ KARBON EMİSYONU MİKTARININ AZALTILMASINA YÖNELİK ÖZEL PROJELERİN (YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLI ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ, Elektrik ve Isı Enerjisi Tasarrufu Projeleri, Eğitim Faaliyetleri vb.) GERÇEKLEŞTİRİLMESİ öncelikli faaliyet alanlarımızdandır.

Biz Kimiz?

İklim Yenilenebilir Enerji Sistemleri Üretimi Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti, 2016 yılında; İklim, Çevre ve Yenilenebilir Enerji alanlarında AR&GE çalışmaları yapmak üzere, Kırıkkale. Üniversitesi Teknopark bünyesinde, Prof. Dr. Kutalmış GÜVEN tarafından kurulmuştur.

Hakkımızda

İletişim

Kırıkkale Üniversitesi Kampüsü Yenişehir Mah. Farabi Cad. 1. Ar-Ge Binası Kat:1 No: 30/44 Yahşihan/Kırıkkale/p>

Takip Edin

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram